Rastlina týždňa: PHILODENDRON GLORIOSUM

Philodendron gloriosum je vzácna a krásna rastlina patriaca do rodiny Araceae. Táto rastlina je pôvodom z Južnej Ameriky a je populárna medzi zberateľmi a pestovateľmi izbových rastlín kvôli svojim unikátnym a exotickým vzhľadom.
Philodendron gloriosum je stále viac populárna medzi fanúšikmi izbových rastlín kvôli svojmu atraktívnemu vzhľadu. Jej listy sú veľké, srdcovité a vynikajúcej kvality. Majú tmavú zelenú farbu so striebornými žilami a pokožka na listoch je hladká a lesklá. Vzhľadom na svoje unikátne a elegantné lístie, táto rastlina je označovaná ako jedna z najkrajších medzi izbovými rastlinami.
Philodendron gloriosum je tropická rastlina a vyžaduje teplé a vlhké prostredie. V ideálnych podmienkach rastie veľmi rýchlo a môže dosiahnuť veľkú veľkosť. Pestuje sa ako trpasličia rastlina pre vnútorné a vonkajšie priestory, ale rastlina sa vyskytuje aj vo voľnej prírode v Južnej Amerike.
Táto rastlina je považovaná za nenáročnú a ľahko sa pestuje. Vyžaduje svetlo, ale priame slnečné svetlo by malo byť pre ňu obmedzené. Ideálne miesto na pestovanie philodendronu gloriosum je miesto so stredným osvetlením. Pri záležitostiach zavlažovania sa odporúča udržiavať vlhkú pôdu, ale rastlina by nemala stáť vo vode.
Philodendron gloriosum je ideálna rastlina pre tých, ktorí hľadajú niečo jedinečné a zároveň nenáročné na pestovanie. Jeho vzhľad je prekrásny a rastlina pridáva elegantný a exotický dotyk do interiéru alebo exteriéru. Ak chcete mať vo svojej zbierke zaujímavú izbovú rastlinu, philodendron gloriosum je určite tou správnou voľbou.
Jednou zo zaujímavostí Philodendronu gloriosum je to, že je to epifytická rastlina, čo znamená, že prirodzene rastie na iných rastlinách v tropických pralesoch Južnej a Strednej Ameriky. V prírode ju často nájdeme na stromoch, kde sa prichytí ku kôre a postupne rastie nadol, kde hľadá viac svetla.
Philodendron gloriosum má veľmi charakteristický vzhľad s jasnými zelenými listami, ktoré sú pokryté bielymi, krémovými alebo svetložltými škvrnami a žilkami. Tieto vzory dodávajú rastline veľmi elegantný a exotický vzhľad, a preto sa stala veľmi populárnou medzi milovníkmi izbových rastlín.
Okrem svojho vzhľadu má Philodendron gloriosum aj niekoľko užitočných vlastností. Je to skvelá rastlina na čistenie vzduchu a odstraňovanie škodlivých látok, ako sú benzén a formaldehyd. Taktiež je považovaná za šťastnú rastlinu, ktorá pritiahne pozitívnu energiu do vášho domova. Preto je vhodná napríklad do spáľne, detskej izby.. ale kvôli svojej nenáročnosti zvládne umiestnenie v každej miestnosti s aspoň minimálnym prístupom svetla.
Vzhľadom na svoju krásu a unikátnosť je Philodendron gloriosum považovaný za jeden z najhodnotnejších druhov Philodendronu na svete.
Podmienky pre pestovanie:
-
Stanovisko: Philodendron gloriosum preferuje svetlé, ale indirektné svetlo. Priame slnečné svetlo by malo byť obmedzené, aby sa zabránilo spáleniu lístia.
-
Teplota: Táto rastlina potrebuje teplotu medzi 18-26 °C. Je dôležité udržiavať rovnakú teplotu v priebehu dňa a noci.
-
Vlhkosť: Philodendron gloriosum potrebuje vysokú vlhkosť, ktorú môžete udržiavať pravidelným postrekom, zvlhčovačom. Tiež môžete umiestniť rastlinu na tácku s vlhkým pieskom alebo štrkom.
-
Pôda: Rastlina potrebuje dobre odvodnenú a mierne vlhkú pôdu. Zmes rašeliny, perlitu a kokosového substrátu je ideálna pre pestovanie tejto rastliny.
-
Zalievanie: Philodendron gloriosum potrebuje pravidelné zalievanie, ale treba sa vyhnúť dlhodobému státiu vo vode.
-
Hnojenie: Rastlinu by ste mali hnojiť raz za mesiac v lete. Hnojivo by malo byť rovnomerne rozptýlené na pôdu.
-
Rozmnožovanie: Ak rastlina dorastie do veľkej veľkosti, môžete ju zrezať, aby sa udržala v správnej forme.
Následne je možné rozmnožovať niekoľkými spôsobmi, z ktorých najbežnejší je vegetatívna rozmnožovanie pomocou odrezkov alebo delením materskej rastliny.
Pri rozmnožovaní pomocou odrezkov je dôležité zvoliť zdravé a silné odrezky s minimálne jedným listom a uzolom. Odrezok sa potom umiestni do mokrej pôdy alebo do vody, kde sa po niekoľkých týždňoch začnú tvoriť nové korene a rastlina sa začne rozrastať.
Ďalšou možnosťou je rozmnožovanie pomocou delenia materskej rastliny. Tento postup je vhodný, ak má materská rastlina dostatok koreňov a dostatočne veľké rozvetvenie. Rastlinu treba opatrne vybrať zo zeme a oddeliť jednotlivé časti, pričom sa snažíme minimalizovať poškodenie koreňov a rastliny. Každú novú časť následne zasadíme do samostatného kvetináča a staráme sa o ňu ako o novú rastlinu.