Ako prebúdzame a chystáme na novú sezónu rastlinky my? Tu sme Vám spísali pár rád, ktorých sa držíme my.

1. STRIH RASTLINY

Po zime sa môže stať, že lístky sú chemicky poškodené, niektoré vysušené, menšie alebo sa Vám jednoducho nepáčia- preč s nimi. Lístky, ktoré opatrne zastrihneme a odstránime berú rastline zbytočné výživu, ktorú môže rastlina radšej investovať do tlačenia nových pekných lístkov. Ak je rastlina príliš veľká, alebo ju potrebujete skratiť/zmenšiť zastrihnúť môžte aj zdravé lístky.Na jar sa Vám rastlina prebudí a začne tlačiť plno lístkov, tak sa nebojte ju ostrihať.

Všetky lístky poriadne umyjeme od prachu, prípadne použijeme vlhčené utierky na izbové rastliny.

2.  PRESÁDZANIE

My osobne presádzame na jar všetky rastliny. Nie všetky však musia ísť do väčšieho kvetináča. To, či je potrebné meniť nie len zem, ale aj kvetináč Vám napovedia korene- ak ich vidieť alebo sú vyrastené cez spodok kvetináča vtedy je potrebné zvoliť aj väčší kvetináč. Pri malých rastlinách stačí o 2-3cm väčší, pri väčších rastlinách 5cm.

Ak kvetináč meniť netreba, stačí korene očistiť od starej zemi a zasadiť rastlinu do novej, vhodnej pre konkrétnu rastlinku.

3. HNOJENIE

Začíname s hnojením. Po úspešnom presadení zvolíme vhodné hnojivo ( tyčinkové alebo tekuté a držíme sa návodu na zadnej strane obalu ). S hnojivom radšej opatrne, hlavne pri malých rastlinkách aby im nespálilo korienky. Hnojivo aplikujeme vždy na vlhkú zem ( u nás to je na druhý deň po zalievaní rastliny ).

4. SPRÁVNE UMIESTNENIE A ZÁLIEVKA

V zime rastlinky polievame menej a často ich dávame na priame slnko, aby mali dostatok svetla. Prve jarné lúče sú už silnejšie, ako tie zimné a preto je vhodné znova si určiť vhodné miestno pre konkrétnu rastlinku. Ak máte rastlín viac, je vhodné si znova prejsť základné podmienky pre každú z nich, aby ste vedeli ako nanovo naštartovať správnu zálievku, umiestnenie v miestnosti podľa svetla a vlhka.