Ako správne zalievať rastliny

Viete ako správne zalievať svoje rastlinky?
Niekto by si povedal, že predsa zalievanie rastlín nie je žiadna veda, ALE...
Odhliadnúc od správnych podmienok, ktoré si vyžaduje každá rastlinka tie svoje, tu je aj rozdiel ČÍM rastlinky zalievate.
Najvhodnejšie na zálievku sú krhličky, ktoré máme v ponuke. Ide o pomalé zalievanie, kedy voda z krhličky nejde von príliš rýchlo a tým pádom zaleje pomaly celú vrchnú časť zeminy a tak vieme, že sa voda dostane ku každému maličkému korienku.
Rastliny môžme samozrejme polievať aj len obyčajnou krhličkou, alebo pohárom. Treba však dať pozor, aby voda tiekla naozaj pomaličky a aby sme rastlinu zbytočne nepreliali a nenaliali všetkú vodu len na jedno miesto. Vhodné je používať odstátu vodu ( napr. calathea, maranta a pod to vyslovene vyžadujú ), niektoré rastliny majú radi zalievku len cez spodnú misku ( napr. senecio, tradescantia.. ak prídu vrchné listky do kontaktu s vodou, môže sa na nich voda usadiť a lístky začnú hnednúť a hniť ). Všeobecne platí, že v zime izbovky potrebujú menej vody, keďže majú aj menej slnka/svetla. Tiež sa dá použiť merač vlhkosti vody v pôde ( výborný pomocník napr. pri calateách alebo citlivejších rastlinkách na vlhkosť a častejšiu zálievku ).
My osobne rastlinky nerosíme, nemáme s tým dobrú skúsenosť ( vyššia vlhkosť vzduchu sa tým nezvýši a často krát to aj mechanicky poškodí lístky rastlín ), ale tie, ktoré si vyžadujú vyššiu vlhkosť vzduchu máme umiestnené pri zvlhčovači vzduchu alebo v miestnosti, kde je prirodzene vyššia vlhkosť vzduchu ( kúpeľna, kuchyňa - obe výborne pre napr. papraď, calateu, marantu ... )
Galéria

